Brno-venkov

 

                              Úvahy před pořízením morčete

 

   Morčata si bohužel nemohou vybírat ,do jakých rukou se dostanou. Po celý  svůj život jsou odkázána na přízeń člověka .

  Kdo ještě nikdy nechoval doma žádné zvíře ,vůbec možná netuší ,co ho čeká.   Zamyslete se proto předem ,zda jsou u Vás pro morče splněny všechny předpoklady dobré a správné péče. 

 

 1. Než si budete chtít pořídit morčátko do Vašeho domova ,měli by jste vědět pár věcí,morčátkům je nejlépe při teplotě 18 až 20 stupnů . Při přechodu z tepla do zimy a nebo obráceně musíte na danou teplotu  morčátko zvyknout ,jinak se nachladí. Při teplotě pod 10 stupnů musí však morče do bytu.  Morčátko je společenské zvíře ,takže je potřeba se mu věnovat ,každý den ,aby nestrádalo samotou nebo mu pořídit kamaráda. Morčátko se nejvíce cítí  dobře s kamarádem morčátkem,proto je lepší chovat aspoń dvě morčátka,pokud chcete chovat ,jen jedno morčátko,tak bude potřebovat Vaší společnost ,aby pouze neživořila . Morčata se dožívá šesti až osmi let ,někdy i 10let.Tak dlouho   se musíte  o morče spolehlivě pečovat.

 

2.Aby se morče cítilo dobře ,musí být jeho klec co možná největší 80cm a více .  A to není právě  levné.Morčátka potřebují dostatek prostorů . Když je klec menší ,tak ,aspoń nechat morčátko proběhnout v prostorech místnosti s dohledem ,aby se mu něco nestalo. Pozor na elektriku,aby morčátka nepřekousala šńůru ! 

 

3. Klec ,ubikace musí být stále čistá ,každý den čisté   krmení  ,seno musí být kvalitní ,krásně zelené vońavé  bez plísně,smradu a trní . Seno je nejduležitější ,než krmení ,seno je dobré pro trávení,protože obsahuje nestravitelnou složku-vlákninu.  Vláknina  pomáhá   pohybu  ve střevách a také vstřebává vodu.  Seno potřebují po celý den ,aby měli morčátka co kousat a tím kousáním sena si brousí stoličky  ,které jim pořád rostou. Jinak je dobré morčátkům dávat z ovocných stromů větvičky na kterých si brousí zuby.  Chleba a rohlíky raději NE, chleba není úplně ideální na obrušování zubů a po rohliku morčátka tloustnou.  Každý den čistou vodu bez chlóru a nesmí být studená přímo z kohoutku  (morčátka by mohla dostat průjem ze studené vody ) Čistou ,čerstvou zeleninu,ovoce .(Také není vhodné dávat morčátkům zeleninu či ovoce přímo z ledničky ,nechat v pokojové teplotě 45min až  hodinu a potom dát morčátkům) Miska musí být pořád čistá ,nepočůraná a nebo z bobkama . Napáječka se musí udržovat v čistotě ,čistit kulatým kartáčem a nebo rýží ,každý týden,jinak se v napáječce objeví řasa ,která je pro morčátka  nebezpečná. 

 

4. Morčátka  jsou býložravci ,což znamená, že jejich strava v přírodě se skládá hlavně z čerstvé trávy ,lučních bylin,sena a zeleniny.  Tráva má hodně vitamínů ,která morčátka potřebují . Trávu dáváme morčátkům od jara, kdy začíná růst a je pěkně šťavnatá ,zelená a stébla jsou ostrá silná o která si morčátka také brousí zuby,morčátka trávu mají moc rádi .Trávu morčátkům dáváme do podzimu ,než začnou první přízemní mrazíky , po přízemních mrazících  trávu ,už nedáváme. Trávu také morčátkům můžeme dávat ,když je mokrá po dešti a nebo od rosy,ale nesmí být zapařená,jinak by se morčátka nafoukla a  mohla by umřít. Také trávu nedáváme ,kde chodí pejsci čůrat ! Morčátka také mají rádi listy pampelišek a květy a další bylinky nasušené,šípky , kopřivy ,listy pampelišek ,listy jitrocele,listy jahod,listy malin,listy ostružin,petrželová nať,sedmikrásky atd.  

 

5. Při výběhu v bytě může morče ohlodat nábytek,zdi,tapety a zanechávat za sebou chlupy,loužičky a bobky. Dokážete to tolerovat? 

 

6. Darujete -li morče svému dítěti ,měli byste  cítit spoluodpovědnost. Dítěti ukázat ,jak má správně brát  do ruk  morčátko,aby mu neublížilo a pomoci mu se vším co morčátko potřebuje. 

 

7. Kdo se o morče postará během Vaší dovolené či pobytu v nemocnici ? 

 

8. Nemocné morče musí být ošetřeno veterinářem a to může být drahé. Vždy záleží na okolnostech co morčátko potkalo ,jaké má trápení a co Vám veterinář nabídne k  jeho uzdravení ,pokud  už  také nebude pozdě . Platí se také  u veterináře  ,když morčátko umře a nemáte, kde ho pochovat a jediná možnost je ho nechat na veterině. 

 

9 . Máte již nějaká domácí zvířata ,která by se s morčetem nemusela snést . Hlavně pozor na kočky ! Pro morčata je vhodné pořídit domeček ,aby se měla ,kde schovat a cítila  se v bezpečí. Jinak se morčátka schovávají pod seno. Morčátka jsou lekavá ,tak kolem  nich chodit  opatrně ,aby se nebála. Morčátka i když jsou od chovatelů  vymazelná a zvyklá na lidský kontakt ,tak v novém prostředí nejsou zvyklá a jsou lekavá a plachá ,musí si zvyknout na nový domov a proto je dobré si brát morčátka na klín a hladit je,aby si brzy zvykla na nové prostředí a nového pánička,popřípadě na nová zvířátka. 

 

10. Morčátka se nemusí pořád umývat ,koupají se dle potřeby ,jak jsou moc špinavá. Voda musí být příjemně teplá ,né moc horká nebo naopak studená . Šampon se používá přímo pro hlodavce ,nesmí být lidský ,jinak by mohl vyvolat alergickou reakci. Morčátka se koupají v lavoru,napění se šamponem a  pořádně  se srst vypláchne,aby je v kožišku šampon nesvědil ,dává se pozor na  hlavičku ,voda se nesmí dostat do uši a nosánku. Morčátka se  potom utřou do ručníku a  fénují fénem ,aby neprochladla . Teplota fénu nesmí být horká ,aby se morčátka nepřehřála ,je to pro morčátka nebezpečné a může dojít k úhynu morčete. Když je morčátko  vyfénované ,tak mu vytřeme uši a zastřihneme drápky,které mu rostou a načesáme. 

 

 

11 . Zjistěte si ještě před pořízením morčete ,zda vy či někdo z rodiny nemá alergii na zvířecí srst a seno. 

 

12. Další důležitou zákadní složkou potravy je zelenina. Každý den by mělo dostat morčátko čerstvou zeleninu. Zelenina ani ovoce se nedává přímo z ledničky ,morčátka by mohla dostat průjem ,který může být i  smrtelný. Zelenina a ovoce se nechá v pokojové teplotě 45min až hodinu. Morčátkům můžete nabídnout ze zeleniny  ,papriku ,kde je hodně vitamínů C,dále mrkev ,celer , petržel ,ale u něj pozor u březích samiček ,způsobuje  předčasný porod ,brokolice posiluje imunitu. Řepa krmná je bohatá na vitamíny a minerály ,  čínské zelí má vitamín C  atd .Ovoce jablka, borůvky plody,maliny plody, jahody plody,meloun dužinu,rybíz plody ,banán jen v menším množstí atd . Zeleninu podáváme nejlépe 2krát denně. 

 

Nevhodná zelenina 

Brambory - jsou nevhodné ,protože jsou příliš škrobnaté a zelené části,listy ,plody obsahují jedovatý solanin.

Cibule, česnek- dráždí sliznici a svými antibakteriálními účinky ničí ve střevech ,jak špatné ,tak dobré bakterie a tím  pádem snižují imunitu morčete. 

 

 

 

12. Vitamín C si morčátka neumí vytvářet ,podává se jim proto do vody v kapkách a nebo v prášku na krmení . Morčátkům podáváme vitamíny ,hlavně vitamín C ,nejvíce v zimě ,když není tráva ,kde je hodně vitamínů. S vitamínem C ,hlavně opatrně ,aby morčátka neměla ledvinové kameny a také opatrně podávat acidomid ,který obsahuje všechny organické kyseliny a  vitamín C, který může také způsobit ledvinové kameny. Operace ledvinových kamenů stojí 3000kč a záchrana je u morčat nulová ,protože ledvinové kameny se rádi do půl roku  po operaci  vracejí, takže nejlepší je pro morčátko ho nechat uspat ,aby nemělo velké bolesti,kterými  by trpělo. Když má morčátko ledvinové kameny ,tak se to pozná podle toho,že morčátko hubne v oblasti od krku ke končetinám hrudní (přední) pásmem lopatkovým k pánevnímu.Morčátka baští normálně,ale v dalších týdnech přestává bolestmi  pomalu  jíst, je  hubené,že prsty na rukách  obejmou celý obvod těla. Pokud se rozhodnete pro operaci ,tak musíte počítat,že veterinář  Vám dá léky na bolest a léky,aby jste morčátko nachystali na operaci a stravu pro morčátko a vše si zaplatíte. Na ledvinové kameny pozor,proto  podávat opatrně vitamín C ,nepřehánět to s tím. Také granule ,směs pro morčtka,všude je vitamín C ,tak se dívat na složení kolik je tam vitamínů C. 

 

13. Drápky morčátkům rostou celý život a je potřeba jim je stříhat ,pokud se nestříhají ,tak na předních tlapičkách se jim to začne kroutit a bolí je to při chození. Pokud neumíte stříhat drápky  nebo máte strach ,aby jste neublížili morčátku ,tak jedině zajít na veterinu ,kde Vám veterinář ostříhá drápky a popřípadě ukáže ,jak stříhat drápky. Nesmí se v drápku stříhnout do červené žilky ,jinak morčátku začne téct krev a bolí je to ,stříhat jen ,kde je to bílé.  Pokud by jste nechtěně  střihli do červené žilky a tekla by morčátku krev ,tak vyčistit desinfekcí. Jinak morčátkům se drápky stříhají každý měsíc,dle toho ,jak jsou moc dlouhé.

 

14. Morčátka nesmí být na průvaně ,jinak je to pro ně smrtelné. Také není dobré ,když na morčátka prší a jsou v dešti venku nebo v létě na ně svítí sluníčko a morčátka se nemají ,kde před sluníčkem schovat . Morčátka se nesmí přehřát nebo záchrana je nulová. V létě ,když se morčátka převáží v autě ,tak ,také pozor ,když je auto vyhřáté od sluníčka  ,morčátka se můžou i v autě přehřát .

 

15. Když se morčátka přepravují v zimě,je dobré do přepravky dát starý ručník okolo obvodu a dát tam hodně sena ,aby se mělo morčátko kam schovat ,potom dát další ručník nad morčátko a ještě na přepravku na otvory,aby na morčátko netáhlo.Samozřéjmně ,když moc mrzne ,tak raději morčátko nebrát vůbec ven na delší trasy,aby neprochladlo a neonemocnělo . V mrazech se morčátka přenáší na kratkou vzdálenost,nejlepší je převážet v autech v teple. 

 

16. Dlouhosrstá morčátka se česají každý den , jinak by chlupy splesnatěly a potom při česání by je to bolelo. Pokud chlupy mají dlouhosrstá morčátka splesnatěná ,tak jim chlupy ostříháme a vůbec nečesáme ,jinak je to bolí a pískají ,morčátka jsou ve stresách . Krátkosrstá morčátka se taky česají ,ale jemným hřebínkem .